magiaksiazki.com.pl

Blog o ogrodzie, domie i rozwoju osobistym.

Dom

Jakie są etapy budowy domu?

Jakie są etapy budowy domu?

Wiele osób zastanawia się, jakie są etapy budowy domu. W obecnych czasach można wyróżnić ich sześć. Mowa tutaj o stanie zerowym, stanie surowym otwartym, stanie surowym zamkniętym, a ponadto pracach wykończeniowych. Nie wolno też zapomnieć o formalnościach po zakończeniu budowy. Żeby przejść przez nie ze spokojną głową, wymagany jest odpowiedni harmonogram budowy, a ponadto ustalenie kolejności prac na placu budowy. Do tego zadania najlepiej wynająć renomowaną firmę budowlaną. Bardzo istotne są również usługi architekta.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest stan zerowy budowy
  • czym jest stan surowy otwarty
  • jakie są obecnie etapy budowy domu

Stan zerowy – na czym polega?

Warto na samym początku powiedzieć nieco o stanie zerowym. Jest to określenie wszelkich prac mających doprowadzić do rozpoczęcia budowy. Mowa tutaj nie o formalnościach, lecz o wszystkich czynnościach, które prowadzą do przygotowania placu do budowy domu. Dzięki nim teren zostanie przystosowany do następnego etapu budowania domu. Trzeba wiedzieć o tym, że do najistotniejszych prac takiego etapu budowy należy przede wszystkim ogrodzenie oraz wyrównanie działki, a ponadto wytyczenie obrysu budynku w terenie.

Istotna jest trasa przyłączy dla sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej. Nie można zapomnieć o wyznaczeniu poziomu zero domu. Stan surowy wymaga też wykopu oraz wykonania fundamentów. Do tego trzeba doliczyć instalacje wodno-kanalizacyjne w fundamentach oraz przygotowanie i wykonanie wszelkich elementów zbrojenia. W stanie surowym powstają również ściany podziemne oraz izolacja przeciwwilgociowa. Do tego dolicza się wylanie ślepej posadzki i wykonanie fundamentów ścianek działowych. Najlepiej te wszystkie etapy budowy domu zlecić renomowanej firmie budowlanej. Dzięki temu można być spokojnym o jakość budowy. Z pewnością dom zostanie wybudowany w prawidłowy sposób. Co istotne, czas budowy na takim etapie to od dwóch do czterech tygodni. Wiele tutaj zależy od konkretnej firmy budowlanej.

etapy budowy domu

Budowanie domu od podstaw – stan surowy otwarty

Trzeba też powiedzieć nieco o stanie surowym otwartym. Jest to kolejny krok w budowie. Istotne w tym etapie są prace, które prowadzą do zamknięcia tego etapu budowy. Mowa tutaj przede wszystkim o robotach murarskich, czyli powstawaniu ścian zewnętrznych, a ponadto wewnętrznych. W tym etapie należy też wybudować komin. Do tego dolicza się wszelkie prace konstrukcyjne, takie jak wykonanie stropów, a także wewnętrznych schodów z żelbetonu. W stanie surowym otwartym buduje się również dach. Na początku mowa tutaj o więźbie dachowej. Kolejno stawia się pokrycia dachu. Do tego trzeba doliczyć orynnowanie budynku.

Jakie są etapy budowy domu w obecnych czasach?

Następnym etapem budowy domu jest stan surowy zamknięty. Wykonuje się w nim budowę docelowego ogrodzenia, a dodatkowo instaluje się instalacje elektryczne, sanitarne oraz gazowe. Ponadto istotne jest wylanie posadzki, położenie tynków wewnętrznych oraz docieplenie elewacji. Nie można oczywiście zapomnieć o montażu parapetów zewnętrznych oraz montażu okien. Do tego celu najlepiej zatrudnić wykwalifikowaną oraz doświadczoną ekipę budowlaną.

Udostępnij