magiaksiazki.com.pl

Blog o ogrodzie, domie i rozwoju osobistym.

Dom

Gdzie wyrzucamy styropian – do jakiego pojemnika?

Gdzie wyrzucamy styropian – do jakiego pojemnika?

Gdzie wyrzucamy styropian? Często zadawane pytanie przez osoby zamawiające jedzenie, ale też właścicieli nowych sprzętów RTV czy AGD. Styropian to tworzywo sztuczne – więc w większości przypadków powinno trafić do pojemnika z metalami i tworzywami sztucznymi. Jednak rodzaj styropianu stawia nas w sytuacji, w której możemy się pomylić nawet o tym nie wiedząc.

Czym jest styropian?

Styropian to uproszczona nazwa polistyrenu ekspandowanego – składa się z połączonych kulek, które tworzą razem zlepek. Materiał ten jest uniwersalnym tworzywem sztucznym o porowatej strukturze. Jego wszechstronność sprawia jednak trudności. kiedy pojawia się pytanie: gdzie wyrzucamy styropian?

Styropian segregacja – co trzeba wiedzieć?

Styropian, segregacja tego tworzywa zależy od jego rodzaju, a te występują dwa: opakowaniowy i budowlany. Dodatkowo w tym pierwszym wyróżniamy czysty i brudny. Jest to ważne w procesie prawidłowej segregacji tego rodzaju opakowań czy odpadów.

Styropian opakowaniowy – czysty

W tym przypadku mamy styropian, który służył do transportu wartościowych przedmiotów, zabezpieczał sprzęt RTV/AGD, elektronikę czy też meble. Mogą to też być tacki lub pojemniki po jedzeniu, na których nie ma śladów pożywienia czy tłuszczu.

Taki rodzaj styropianu podlega recyklingowi, więc wyrzucamy go do żółtych koszy przeznaczonych na metale i tworzywa sztuczne.

Styropian opakowaniowy – brudny

Do tej kategorii zaliczają się pudełka po jedzeniu wziętym na wynos z restauracji, tacki, na których często przynosimy porcjowane mięso. Są to też pojemniki z resztkami jedzenia lub śladami tłuszczu.

Tak zabrudzone styropianowe opakowania, nie są już odzyskiwalne. Głównie dlatego, że nie można z nich zdobyć nic w procesie recyklingu. Należy je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane, który najczęściej jest czarnego koloru.

Styropian budowlany

Utylizowanie tego rodzaju styropianu, to zupełnie inna sprawa. Nie jest on przypisany do żadnej z pięciu kategorii odpadów, która została ustalona w 2017 roku. 

Stosuje się go przy ocieplaniu domów i mieszkań lub podczas remontów. O jego wywozie trzeba pomyśleć jednak wcześniej. Możemy to zrobić sami lub zamówić kontener na tego rodzaju odpady w firmie budowlanej.

Gdzie wyrzucamy styropian budowlany? Resztki tego rodzaju płyt oddajemy do tzw. PSZOK-u czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Pamiętaj, aby wcześniej sprawdzić czy tego rodzaju odpady są przyjmowane w twoim lokalnym punkcie.

Segregacja śmieci styropian

Styropian i segregacja to ciężki temat, gdy będziesz miał dalsze wątpliwości, możesz to sprawdzić w przeglądarce. W ofertach wielu gmin znajdują się segregacja śmieci, styropian też jest uwzględniany.

Jeśli jednak nie ufasz takim stronom, to zadzwoń bezpośrednio do firmy, z której usług chcesz skorzystać. Osoba po drugiej stronie słuchawki przekaże ci informacje dotyczące segregacji śmieci styropianowych.

Kontakt lub zwrócenie się do profesjonalistów, zawsze jest dobry rozwiązaniem w przypadku wątpliwości. Gmina czy lokalny PSZOK to twoje najlepsze opcje.

Udostępnij