magiaksiazki.com.pl

Blog o ogrodzie, domie i rozwoju osobistym.

KsiążkiRozwój osobisty

Co daje czytanie książek? Czy można w ten sposób ćwiczyć pamięć?

Co daje czytanie książek? Czy można w ten sposób ćwiczyć pamięć?

Czytanie książek bardzo korzystnie wpływa na pracę mózgu człowieka. Niestety nie wszyscy ludzie o tym wiedzą. Warto czytać książki, bowiem w ten sposób można ćwiczyć pamięć. Z czytania płyną również inne korzyści. Warto dowiedzieć się jakie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co daje czytanie książek
  • jak czytanie wpływa na nas
  • czemu dobra lektura jest ważna

Co daje czytanie książek?

Czytanie przede wszystkim zwiększa inteligencję. Jest tak, bowiem im więcej się to robi, tym więcej można się dowiedzieć. Okazuje się w praktyce, że lektura stanowi bardzo obszerne źródło wiedzy i już od najmłodszych lat skutecznie poszerza słownictwo. Czytanie książek jest o wiele lepsze niż oglądanie telewizji. Ponadto poszerza słownictwo skuteczniej niż konwersacja z wykształconym człowiekiem. Warto zaznaczyć, że naukowcy dowiedli, iż obszerniejszy słownik pozwala z kolei o wiele lepiej wypadać nie tylko w czasie testu na czytanie ze zrozumieniem, ale dodatkowo w teście na iloraz inteligencji. Dlatego warto sięgać po lekturę. Dzięki niej poszerza się zasób słownictwa, ćwiczy pamięć, a także poszerza inteligencję.

Czytanie książki

Trzeba też wiedzieć o tym, że częsta lektura wpływa nie tylko na poziom wiedzy, ale również na efektywność pracy mózgu. Jak się okazuje, działanie to można skutecznie porównać do wpływu biegania na układ sercowo-naczyniowy, bowiem w praktyce regularne czytanie książek poprawia kondycję komórek mózgowych, co jest bardzo cenne dla człowieka. Dodatkowo pozwala o wiele lepiej zapamiętywać różne rzeczy. Co istotne, wraz z wiekiem mózg człowieka starzeje się, a sięganie po lekturę może takowy proces w naturalny sposób opóźniać. Tak przynajmniej wskazują badania naukowe, które zostały opublikowane przez Neurology Huffington. Co ciekawe, czytanie książek w wielu przypadkach opóźnia zaburzenia umysłu nawet o 32 proc. Ponadto pomaga skutecznie w walce z Alzheimerem. Dlatego każdy człowiek powinien regularnie czytać książki. Jest to także wspaniałe hobby. Dzięki czytaniu książek można bardzo miło spędzać wolny czas, co jest priorytetem dla wielu ludzi.

co daje czytanie książek

Dobra lektura

Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że czytanie książek pozwala mózgowi odbyć pewien rodzaj treningu. W ten sposób stymuluje się mózg do pracy. Okazuje się, że angażowanie mózgu do działania poprzez czytanie skutecznie zmniejszy ryzyko pojawienia się Alzheimera. Naukowcy twierdzą, że im bardziej mózg jest aktywny, tym o wiele lepiej dla niego. Książka przede wszystkim powinna być świetnym stymulatorem. W ten sposób mózg będzie ciągle aktywny. Jego praca pozytywnie wpłynie na całe ciało. W ten sposób można zabijać osłabione komórki mózgowe. Ponadto czytanie lektury pomoże się zrelaksować, co jest bardzo potrzebne w obecnych czasach. Naukowcy wskazują, iż to właśnie czytanie książek działa często jako środek relaksacyjny, który jest bardzo skuteczny. Co ciekawe, lektura redukuje stres nawet o 69 proc. Z tego powodu warto wybrać się do księgarni i zakupić książki. Dzięki temu można miło spędzić czas, ćwiczyć pamięć, słownictwo, a ponadto powiększać swój iloraz inteligencji. Dobre książki można zakupić w przystępnych cenach.

Udostępnij