magiaksiazki.com.pl

Blog o ogrodzie, domie i rozwoju osobistym.

Ogród

Co to są ogrody ziołowe?

Co to są ogrody ziołowe?

Bardzo dużo osób zastanawia się, co to jest zielnik i jak się go zakłada. Okazuje się, że jest to piękna i wartościowa kolekcja zasuszonych roślin. Ponadto jest to też nietuzinkowe hobby. Obecnie coraz więcej osób zakłada ogrody ziołowe. Warto dowiedzieć się, jak to robić.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest zielnik i jak się go zakłada
  • jakie są rodzaje zielników
  • czym są ogrody ziołowe

Co to jest zielnik i jak się go zakłada?

Zielnik przede wszystkim nie powinien być tylko kolekcją przypadkowych roślin zebranych z różnych miejsc. Okazuje się, że zielniki tematyczne obejmują konkretne grupy roślin, na przykład rosnące w określonych zbiorowiskach bądź rośliny, które należą do jednej rodziny, na przykład bobowate. Co istotne, nierzadko mowa tutaj o zielnikach poświęconych roślinom o szczególnych właściwościach, na przykład z roślinami leczniczymi. Popularne są również te, które zawierają okazy porażone chorobami, na przykład zielniki chorób roślin bądź z liśćmi drzew, nasion, gałązek, a także kwiatów. Nie ma żadnych przeszkód do tego, żeby zrobić zielnik z roślin rosnących w przydomowym ogrodzie.

Zielnik

Istnieją również zielniki dydaktyczne, które przeważnie muszą wykonywać uczniowie na lekcje przyrody, a także biologii. Mowa tutaj o uczniach szkół podstawowych, a także studentach. Okazuje się, że są to mniej formalne kolekcje niż zbiory naukowe. Takie zadanie przynosi uczniom wiele udręki, bowiem polskie szkoły nierzadko zabijają kreatywność, a ponadto poczucie estetyki dopasowując wszystko do gotowych, sztywnych szablonów.

Warto zaznaczyć, że nauczyciel, który potrafi uczniowi pokazać, jak fajne jest zrobienie zielnika oraz zachęcić go do pracy powinien być zawsze zatrudniony w szkole. Jak się okazuje, fajny oraz dobry zielnik nie musi od razu być profesjonalną encyklopedią, o czym nie każdy pamięta. Zdecydowanie warto rozpocząć od małych rzeczy. Najlepiej będzie wykonać zielnik z jesiennych liści drzew rożnych gatunków. Do tego można stworzyć zielnik kwiatów, które zostały zebrane we własnym ogrodzie. Bardzo popularne w obecnych czasach jest tworzenie zielnika roślin rosnących dookoła biwaku.

ogrody ziołowe

Czym są ogrody ziołowe?

Warto zaznaczyć, że ogrody ziołowe przeważnie powstają z potrzeby ducha oraz serca. Okazuje się, że dobór roślin podlega przede wszystkim indywidualnym upodobaniom zapachowym oraz kolorystycznym przyszłych użytkowników. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że w ogrodzie zioło-węzłowym powinny znaleźć się zdecydowanie ożanka, tymianek, a ponadto santolina. Najlepiej zestawić ze sobą te trzy gatunku, żeby uzyskać bardzo ciekawy wzór z pasm oraz węzłów roślinnych. W przypadku, gdy preferowany jest bardziej swobodny układ ogrodu, specjaliści zalecają nasadzić wspomniane wcześniej gatunki w bliskim sąsiedztwie bądź stworzyć z nich obwódki dla wielu innych gatunków ziół. Należy jednak pamiętać o tym, iż w czasie wegetacji rośliny wymagają one cięcia, żeby zachować właściwą proporcję pomiędzy ziołami. Co istotne, jako uzupełnienie kompozycji najlepiej zastosować zioła ozdobne. Mowa tutaj między innymi o szałwii, kocimiętce, melisie, lebiodce, a także mięcie.

Udostępnij