magiaksiazki.com.pl

Blog o ogrodzie, domie i rozwoju osobistym.

Ogród

Najlepsze drewno na altanę

Najlepsze drewno na altanę

Bardzo dużo osób zastanawia się, jakie wybrać drewno na altanę. Przede wszystkim powinno pochodzić od renomowanego producenta, gdyż jakość zawsze powinna być kwestią priorytetową. Warto dowiedzieć się, jakie drewno na altanę jest najlepszym wyborem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie drewno na altane jest najlepsze
  • jaki rodzaj i wymiary kantówek są używane
  • jak wybrać drewno na altanę

Drewno na altanę

Jeżeli celem jest wybudowanie altanki, bardzo istotnym aspektem jest wybór właściwych materiałów. To od tego zależy, czy wytrzyma ona wiele sezonów. Trzeba na samym początku zastanowić się, czy celem jest konstrukcja tymczasowa, czy ma raczej posłużyć przez wiele lat. To od tego zależy przede wszystkim wybór odpowiedniego materiału. Przeważnie specjaliści zalecają jednak stawianie na lepszej jakości materiały.

Mowa tutaj głównie o gatunku, który powinien być dobrej klasy. Jest to związane przede wszystkim z nieco wyższymi kosztami początkowymi, jednak w trakcie użytkowania, w dość krótkim czasie okaże się, iż było to bardzo opłacalne. Jest tak, ponieważ odejdzie koszt corocznego reperowania, a ponadto wymiany poszczególnych części konstrukcji. Dodatkowo można zaoszczędzić sporo czasu, który będzie można dobrze spożytkować na korzystanie z altanki, a nie na jej ciągłe naprawianie. Z tego powodu drewno na altanę powinno się wybierać starannie. Najlepiej postawić na dobry jego gatunek. W ten sposób można zabezpieczyć się przed szybką destrukcją altanki.

Altana

Okazuje się, że do części konstrukcyjnych najlepiej będzie użyć grubszych elementów. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w zależności od rozmiarów altanki można zastosować kantówki 9 x9, 10 x 10, a ponadto 12 x 12. Bardzo istotne jest to, żeby elementy konstrukcyjne były suszone komorowo, a ponadto heblowane. Celem jest to, żeby mieć pewność co do ich trwałości, a ponadto wytrzymałości. Powinna to być kwestia priorytetowa dla każdego posiadacza altanki. Jak się okazuje, idealnym rozwiązaniem do budowy altan jest drewno klejone. Mowa tutaj o KVH bądź BSH. Taki gatunek można zakupić w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Drewno klejone dostępne jest w bardzo przystępnych cenach, co jest kwestią priorytetową dla wielu ludzi. Trzeba wiedzieć o tym, że dzięki klejeniu altanka będzie o wiele odporniejsza na pęknięcia. Dodatkowo będzie też estetyczniejsza.

drewno na altanę

Jakie wybrać drewno na altanę?

Warto zaznaczyć, że do konstrukcji dachu używa się kantówki 45 x 95, a także 45 x 100. Należy również nadmienić, że na pokrycie dachu najlepiej zastosować dachówkę, gont, a ponadto wszelaki rodzaje plexi. Jeśli mowa natomiast o elementach łączących, najlepszym wyborem będą tradycyjne łaty. Najlepiej wybrać mniejsze przekroje o prostokątnych kształtach. Trzeba też wiedzieć o tym, że do łączenia elementów drewnianych najlepszym wyborem jest zastosowanie wkrętów ze stali nierdzewnej. Inną opcją są wkręty ocynkowane, jednak trzeba je użyć w miejscach nieco mniej narażonych na warunki pogodowe. Każdy powinien pamiętać również o dokładnym i solidnym zabezpieczeniu konstrukcji przed szkodnikami, a ponadto pleśniami. Dzięki temu altanka będzie prezentowała się dobrze.

Udostępnij